כשבני האדם עוד חיו בשבטים, צורת המסחר הייתה מבוססת על סחר חליפין: למשל, שכן אחד נותן שש ביצים ומקבל מהשכנה חלב פרה. השכן והשכנה היו מרוצים לכמה שנים, אבל התחילו לריב כשהשכנה גידלה פרה חדשה וחשבה שמגיע לה יותר ביצים תמורת החלב המשובח שלה. כדי לפתור ריבים כאלו הומצא הכסף. עם גידול האוכלוסייה של בני האדם על פני כדור הארץ, והשתכללות הטכנולוגיה החקלאית היה צורך בסדר כלכלי יעיל יותר ולכן הומצא הכסף שקובע ערך אובייקטיבי למוצרים שונים.

האם בעתיד יבוטל הכסף?

בני האדם משתמשים בכסף בצורת מטבעות ושטרות כבר למעלה מאלפיים שנה. אך מה יהיה בעתיד? בעתיד נראה כי שטרות ומטבעות ייעלמו לטובת ארנק וירטואלי ומטבעות דיגיטליים: העתידניים צופים כי המסחר במטבע הדיגיטלי ביטקוין ילך ויגדל. כך גם מטבעות דיגיטליים נוספים שהתחילו את דרכם וצפויים להשתלט על כל עולם הכלכלה.

כנראה נצטרך הרבה ביטקונים כי הכסף צפוי להיות הרבה יותר יקר. נצטרך יותר כסף בשביל שנוכל לשלם על דברים בסיסים כמו מזון, מגורים וביגוד. עלות המזון תגדל בגלל בעיות האקלים, עלות הדיור תעלה בגלל בעיות פיצוץ האוכלוסין והביגוד יעבור שינוי בגלל הזיהום שהוא יוצר.

האם בעתיד נלך אל הבנק?

כבר עכשיו יותר ויותר שירותים של הבנקים אפשריים דיגיטלית. בעתיד יש תחזיות שהבנקים יפורקו מהצורה שלהם עכשיו, ובמקום זאת יופעלו נותני שירותים בנקאיים שכל אחד יוכל לבחור איזה שירות בנקאי הוא רוצה לקבל ממי ולא מחוייב לבנק אחד.

מאיפה יבוא הכסף? מעבודה?

כיום בני האדם משיגים כסף תמורת עבודה. בעתיד, הרבה מקצועות שכיום מפרנסים רבים ורבות לא יהיו קיימים יותר. על פי אנליסטים מאוניברסיטת אוקספורד, תוך עשור, כ־20 מיליון עבודות ייצור יוחלפו בידי רובוטים. למשל, אחד מכל תשעה אנשים בעולם עובד בדרך כזו או אחרת בתעשיית האופנה: מעצבי אופנה, תופרים או מוכרים בחנויות. כל אלה יכולים להיום מקצועות שיימחקו מן העולם כי יוחלפו ברובוטים וקניה און-ליין, כך שתחום שלם של מקורות פרנסה יצטרך להמציא את עצמו. מצפים שכ־15% מהמקצועות או מקומות העבודה הקיימים ייסגרו בגלל האוטומציה. במדינת ישראל ההערכה היא שאנחנו כרגע עד 65% עובדים והשאר נתמכים, ועד אמצע המאה נגיע ל־50% עובדים והשאר לא.

תחזיות חיוביות אומרות שייפתחו יותר מקומות עבודה מאלה שייסגרו, אלא שהמשרות החדשות ידרשו סט מיומנויות שונה.

מי תהיה יותר עשירה?

כשעוסקים בעתיד הכלכלה נשאלת השאלה מי תהיה המעצמה הכלכלית שתשלוט בכלכלה העולמית. מומחים טוענים שהמעצמה המובילה בעולם כבר לא תהיה ארצות הברית, אלא סין ואיתה יבשת אסיה. ממשלת סין כבר הודיעה בהצהרת כוונות: "עד 2030 נהפוך למובילים בעולם בתחום הבינה המלאכותית, בתיאוריה ובטכנולוגיה". חלק מהתחזיות צופות כי סין והודו – "צ'ינדיה", כפי שהן מכונות – ישלטו בכלכלה העולמית, וחלק אחר של התחזיות צופה שהשולטות יהיו דווקא סין וארה"ב, "צ'ינריקה".

גיוס | מייקרוסופט | עתידולוגיה | תעשיידע

מייקרוסופט במודל היברידי

. מיקרוסופט מתכוונת לגייס 2,500 עובדים ולפתוח 5 מרכזי פיתוח חדשים מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח מתכננת להגדיל את מספר העובדים שלה בארץ ל-4,500 תוך 4

Read More »
בריאות ודלק | עתידולוגיה | תעשיידע

כשבריאות ודלק נפגשים

. סונול תקים רשת בתי מרקחת החברה תקים בתחנות הדלק שלה רשת בתי מרקחת למכירת מוצרי קנאביס רפואי בהשקעה של כ-30 מיליון שקל. בכל סניף

Read More »
אין כסף אין דאגות | עתידולוגיה | תעשיידע

אין כסף אין דאגות?

. התקנות שיצמצמו עוד את השימוש במזומן ועדת החוקה דרשה מהאוצר ורשות המסים לספק נתונים ופתרונות נוספים לקבוצות אוכלוסייה ייחודיות, בטרם תאשר את התקנות שיצמצמו

Read More »

כל הזכויות שמורות לתעשיידע (ע"ר) 2020